WZROST SPRZEDAŻY W STYCZNIU 2017 R. DOBRE PERSPEKTYWY RYNKOWE

Auto Partner S.A., jeden z największych na rynku polskim importerów i dystrybutorów części samochodowych, odnotował wzrost sprzedaży w styczniu 2016 roku o 35,14% do 60,7 mln zł z 44,9 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej.

Zarząd Auto Partner S.A. wśród głównych czynników sprzyjających rynkowi części samochodowych w 2017 roku wymienia: wzrost dochodu rozporządzalnego Polaków i nadal atrakcyjne ceny samochodów importowanych, sprowadzonych głównie pod koniec 2016 r., które będą wyprzedawane w 2017 roku.

Rynkowi samochodowemu, w tym branży części dla samochodów osobowych i dostawczych sprzyja poprawa sytuacji materialnej Polaków w wyniku m.in. rosnących płac czy rządowego programu 500+. W bieżącym roku spodziewamy się kontynuacji trendów z 2016 roku: rosnącej liczby rejestracji samochodów ogółem, młodniejącego wieku samochodów serwisowanych w niezależnych warsztatach, co przekłada się na wyższą wartość napraw.

W styczniu 2017 roku polskie urzędy odnotowały 8-procentowy spadek rejestracji pojazdów używanych, co w naszej opinii jest związane zarówno z sezonowością zakupów – które są najniższe na początku roku – oraz rekordowo dużą aktywnością importerów w grudniu 2016 roku związaną z zapowiedziami wprowadzenia nowej stawki akcyzowej. Auto Partner w styczniu odnotował 35,14% dynamikę rok do roku.

W 2017 roku spodziewamy się w Polsce kolejnych dużych zakupów samochodów, w tym dużych wyprzedaży pojazdów zakupionych przez importerów jeszcze w 2016 roku. Tym samym graczom takim jak Auto Partner sprzyjać będzie wciąż duża popularność starszych pojazdów znajdujących nabywców wśród klientów indywidualnych, przy jednoczesnych wzrostach sprzedaży nowych aut, kupowanych głównie przez firmy.

W mniejszych miastach i miejscowościach, w których program 500+ istotnie podwyższył dochód gospodarstw domowych rośnie liczba aut używanych. Spodziewamy się więc na tych terenach rosnącego znaczenia niezależnych warsztatów, które stanowią najważniejszą grupę odbiorców Grupy Auto Partner. Dzięki realizowanej konsekwentnie strategii spółki polegającej na rozwoju zarówno sieci sprzedaży jak i oferty towarowej jesteśmy przygotowani na sprostanie wymogom rynku – powiedział Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner S.A.

Dodatkowych informacji udziela:

Bartłomiej Mokry
tel. +48 32 325 15 00
e-mail: b.mokry@autoap.com.pl

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O GRUPIE AUTO PARTNER S.A.

Grupa Auto Partner S.A. jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych w obszarze rynku części zamiennych, klasyfikowanych zgodnie z regulacjami prawnymi i dyrektywami Unii Europejskiej GVO. Grupa Auto Partner S.A. tworzy platformę sprzedaży głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

Auto Partner S.A. działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z nowoczesnego magazynu centralnego wysokiego składowania o powierzchni 32 tys. m2 (zlokalizowanego w Bieruniu), sieci 70 oddziałów (stan na 31.12.2016 r.) wyposażonych łącznie w dodatkową powierzchnię magazynową ok 35 tys. m2 oraz siatki transportowej umożliwiającej dostawę do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie.

Grupa Auto Partner S.A. współpracuje z około 150 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy Auto Partner S.A. obejmuje blisko 200.000 referencji co przekłada się na 7,5 mln części zamiennych w centralnym magazynie oraz magazynach zlokalizowanych w filiach w Polsce. Grupa Auto Partner S.A. jest jedynym w Polsce dystrybutorem produktów renomowanych producentów Meyle i NK (zawieszenie, hamulce, napęd), Alco (filtry) oraz marek Maxgear (w ramach której oferuje produkty ze wszystkich grup asortymentowych), Quaro (klocki hamulcowe) i Rymec (sprzęgła).

Grupa Auto Partner S.A. realizuje sprzedaż przede wszystkim na rynku polskim, który w 2016 roku odpowiadał za 78% przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż eksportowa stanowiła w 2016 roku 22% sprzedaży i realizowana była przede wszystkim na rynkach czeskim i słowackim, a także w takich krajach jak Niemcy, Austria, Łotwa, Litwa i Ukraina.

Grupa Auto Partner S.A., dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku, w tym strategiczny program pod marką MaXserwis, obejmujący m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń wyposażenia warsztatu czy możliwość uczestniczenia w technicznych szkoleniach grupowych i indywidualnych. Program zakłada również budowę w całej Polsce sieci warsztatów pod marką MaXserwis, która docelowo ma obejmować kilkaset punktów warsztatowych. Na koniec 2016 roku siec MaxSerwis liczyła 50 niezależnych warsztatów.

Grupa Auto Partner należy międzynarodowej Grupy zakupowej GlobalOne zrzeszającej wiodących, międzynarodowych graczy na rynku aftermarket. Największymi akcjonariuszami Auto Partner S.A. są Prezes Zarządu Spółki Aleksander Górecki i Katarzyna Górecka (członek Rady Nadzorczej), którzy po przeprowadzeniu oferty publicznej posiadają łącznie 65,9% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Grupa Auto Partner S.A. zatrudnia ponad 1000 pracowników.

2017-02-23T16:14:53+00:00
Auto Partner +48 508 385 432 32 325 15 00 ul. Ekonomiczna 20 Bieruń 43-150 Polska