NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED DŁUGIM WYJAZDEM

Zaczynamy okres urlopowy, zapewne wielu z nas wybierze się w tym roku na wakacje samochodem. Dużo się mówi o przygotowywaniu samochodu do podróży – żeby sprawdzić przed wyjazdem ciśnienie w oponach, oświetlenie, układ hamulcowy oraz zawieszenie.

Bez wątpienia należy również sprawdzić poziom płynów. Jednak mało się mówi o sprawdzeniu układu chłodzenia, który może przysporzyć wielu problemów podczas podróży. Kto nie spotkał się, stojąc w korku, z widokiem samochodu, który stoi na poboczu z podniesioną maską.

Oczywiście nie zawsze takie sytuacje muszą być spowodowane niesprawnym układem chłodzenia. Układ chłodzenia nie tylko składa się z pompy wody oraz chłodnicy. Należy pamiętać, że w skład tego układu wchodzą również przewody, termostat oraz zbiornik wyrównawczy. Każdy z tych elementów pełni bardzo ważną rolę. Podczas jazdy za chłodzenie jednostki napędowej odpowiedzialny jest również pęd powietrza, który skutecznie zmniejsza temperaturę rozgrzanych elementów. Sprawa się komplikuje, gdy podczas upału natrafimy na korek. Szczególnie gdy temperatura powietrza przekracza 30°C. Bardzo szybko wskazówka, która mówi o temperaturze płynu chłodzącego, może powędrować na czerwone pole, a minimalna nieszczelność może być powodem poważnej awarii. Nieszczelności chłodnicy i przewodów wodnych spowodowane dużym ciśnieniem w układzie to najczęstsze awarie, które potrafią szybko wyeliminować samochód z dalszej jazdy. Przy dużym ciśnieniu uszkodzeniu potrafi ulec zbiornik wyrównawczy. Zazwyczaj zbiorniki zgrzewane są z kilku elementów i to właśnie na miejscu łączenia mogą pojawić się nieszczelności. W kilkuletnich samochodach awarie układu chłodzenia pojawiają się stosunkowo rzadko. Wraz z przejechanymi kilometrami i biegiem czasu układ narażony jest na ewentualne nieszczelności i wycieki. Zdecydowanie warto pamiętać o nim przed wyjazdem wakacyjnym.

Co warto sprawdzić przed wakacyjnym wyjazdem:

  • stan ogumienia,
  • poziom płynów,
  • grubość klocków i tarcz hamulcowych,
  • przejrzeć zawieszenie,
  • sprawdzić układ chłodzenia pod kątem ewentualnych wycieków,
  • sprawność oświetlenia,
  • wyposażenie samochodu, gaśnicę, apteczkę, dodatkowy komplet żarówek.
2021-07-09T11:19:20+00:00
Auto Partner +48 508 385 432 32 325 15 00 ul. Ekonomiczna 20 Bieruń 43-150 Polska