GRUPA AUTO PARTNER PO I KWARTALE 2019: UTRZYMANIE DWUCYFROWEJ DYNAMIKI SPRZEDAŻY I ZYSKÓW

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, po I kwartale 2019 roku odnotowała dwucyfrową dynamikę sprzedaży – przychody wzrosły o 29%, do 326,7 mln zł. Wpłynęła na to głównie sprzedaż zagraniczna, która wzrosła o 62% (do 122,6 mln zł), a także 15-proc. wzrost sprzedaży w kraju (do 204,1 mln zł).

Wysokiej sprzedaży towarzyszył istotny wzrost zyskowności. Na poziomie zysków EBITDA i EBIT Grupa odnotowała odpowiednio 25,6 mln zł (+20% r/r) i 21,5 mln zł (+13% r/r). Zysk netto wyniósł 15,5 mln zł (+20% r/r).

Przy dynamicznym wzroście skali działania Grupa wypracowała stabilną, zbliżoną do ubiegłorocznych wartości marżę brutto (26,6% wobec 26,5% rok wcześniej) oraz lekko niższą rentowność na pozostałych poziomach.

Auto Partner kontynuuje szybki rozwój organiczny poprzez regularną dywersyfikację i rozbudowę oferty produktowej oraz rozszerzanie sieci dystrybucji. Spółka realizuje dynamiczną ekspansję zagraniczną i sprzedaż w Polsce. W efekcie Grupa w I kwartale wypracowała blisko 30-proc. wzrost sprzedaży, pomimo słabszego sezonowo stycznia (sprzedaż styczeń: blisko +17%; luty: +32%; marzec: +36%,) i rekordowo wysokiej ubiegłorocznej bazy.

Marża brutto utrzymywała się na podobnym poziomie do analogicznego okresu poprzedniego roku (+0,06 pp.) pomimo istotnego zwiększenia udziału sprzedaży eksportowej charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Wzrost kosztów wynagrodzeń, spowodowany presją płacową oraz rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników związanym ze zwiększeniem powierzchni magazynowej w Bieruniu, wpłynął na niższą rentowność rok do roku na poziomie EBITDA (-0,45 pp.), EBIT (-0,91 pp.) i netto (-0,34 pp.).

Po otwarciu w styczniu 2019 r. rozbudowanej części magazynu w Bieruniu (ponad 11,0 tys. mkw.) łączna powierzchnia magazynów Grupy wynosi blisko 100 tys. mkw.

Rośniemy dynamicznie, przyśpieszamy tempo rozwoju choć baza ubiegłoroczna była bardzo wysoka. Wyniki I kwartału uważamy za satysfakcjonujące. Chcemy nadal zwiększać skalę, jednocześnie zwracając uwagę na stabilną rentowność. Widzimy dalsze, ogromne możliwości rozwoju nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji mamy coraz gęstsze pokrycie wszystkich regionów Polski, co pozwala nam stale ulepszać dostawy, w tym skracać ich czas. Reinwestujemy wypracowane zyski, by w pełni wykorzystywać potencjał, który mamy i możliwości rynkowe – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

WYNIKI FINANSOWE GRUPY PO I KWARTALE 2019

RYNEK CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH W POLSCE

Rynek automotive w Europie regularnie rośnie, co sprzyja branży części samochodowych. W Polsce branża ta napędzana jest przez import aut używanych jak i rejestrację nowych pojazdów. W I kwartale liczba rejestracji nowych aut (według PZPM) była zbliżona do ubiegłorocznego poziomu (nieznaczny spadek -3% r/r).

Rosnąca siła nabywcza klientów indywidualnych w Polsce oraz większe zakupy firm mają przełożenie na wysoką liczbę rejestrowanych samochodów zarówno używanych jak i nowych. W I kwartale 2019 roku PKB Polski wzrósł o 4,6% r/r. Polska gospodarka – według prognoz NBP – w najbliższych latach będzie rozwijać się szybciej niż europejska: w 2019 roku na poziomie +4,0%, w 2020 r. +3,7%, a w 2021 r. na poziomie +3,5%.

 

Dodatkowych informacji udziela:
Beata Cioczek
M+G
tel. +48 22 416 01 02, +48 508 385 432
e-mail: beata.cioczek@mplusg.com.pl


 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O GRUPIE AUTO PARTNER S.A.

Grupa Auto Partner S.A. jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych w obszarze rynku części zamiennych, klasyfikowanych zgodnie z regulacjami prawnymi i dyrektywami Unii Europejskiej GVO. Grupa Auto Partner S.A. tworzy platformę sprzedaży głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

Auto Partner S.A. działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Bieruniu o powierzchni 41 tys. m², nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie o powierzchni 8,5 tys. m², sieci 85 oddziałów (stan na 31.03.2019 r.) wyposażonych łącznie w dodatkową powierzchnię magazynową ok. 48 tys. m² oraz siatki transportowej umożliwiającej dostawę do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie. Auto Partner realizuje ponad 1 500 wyjazdów dziennie. Obecnie łączna powierzchnia magazynowa Grupy Auto Partner wynosi ok. 100 tys. m².

Grupa Auto Partner S.A. współpracuje z ponad 200 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy Auto Partner S.A. obejmuje blisko 200 000 referencji co przekłada się na ponad 6 mln części zamiennych w magazynie centralnym oraz drugie tyle w magazynach zlokalizowanych w filiach w Polsce. Grupa Auto Partner S.A. jest jedynym w Polsce dystrybutorem marek: NK (zawieszenie, hamulce, napęd), oraz MaXgear (produkty ze wszystkich grup asortymentowych), Quaro (klocki i tarcze hamulcowe), Rymec (sprzęgła), Meteor (podzespoły elektryczne), Rooks (specjalistyczne narzędzia premium), Triscan (części zamienne), Unior (klucze dynamometryczne), Alco (smary silnikowe).

Grupa Auto Partner S.A. realizuje sprzedaż przede wszystkim na rynku polskim, który po 2018 roku odpowiadał za 67% przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż eksportowa stanowiła wówczas 33% sprzedaży i realizowana była przede wszystkim na rynkach czeskim i słowackim, a także w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Łotwa, Litwa i Ukraina.

Grupa Auto Partner S.A., dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku, w tym strategiczny program pod marką MaXserwis, obejmujący m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń wyposażenia warsztatu czy możliwość uczestniczenia w technicznych szkoleniach grupowych i indywidualnych. Program zakłada również budowę w całej Polsce sieci warsztatów pod marką MaXserwis, która docelowo ma obejmować kilkaset punktów warsztatowych. Na koniec marca 2019 roku sieć MaXserwis liczyła ponad 200 niezależnych warsztatów.

Grupa Auto Partner należy do międzynarodowej Grupy zakupowej GlobalOne zrzeszającej wiodących, międzynarodowych graczy na rynku aftermarket. Największymi akcjonariuszami Auto Partner S.A. są Prezes Zarządu Spółki Aleksander Górecki i Katarzyna Górecka (członek Rady Nadzorczej), którzy posiadają łącznie 49,9% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

2020-05-29T14:56:03+00:00
Auto Partner +48 508 385 432 32 325 15 00 ul. Ekonomiczna 20 Bieruń 43-150 Polska